top of page

Historia Koła Łowieckiego "Jarząbek"

Kotwica 1

Historia naszego Koła, sięga roku 1953, kiedy to Uchwałą Tymczasowej Kieleckiej Wojewódzkiej Rady Łowieckiej z dnia 3 sierpnia 1953 roku, utworzono Koło Łowieckie w Ostrowcu. Chcąc zagłębić się w archiwa i analizując dokumentację, wynika że Koło powstało na bazie Towarzystwa Prawidłowego Myślistwa w Ostrowcu, założonego 15 lutego 1948 roku.

Pierwotnie Koło liczyło 21 członków. 30 maja 1987 roku Walne Zebranie Członków Koła uchwaliło nazwę Koła - "Jarząbek" a od 15 listopada 2008 roku ta nazwa i sylwetka drobnego kuraka leśnego zdobi Sztandar Koła, który z dumą odebraliśmy od władz okręgowych PZŁ w Kielcach na oficjalnej ceremonii wręczenia sztandaru z poszanowaniem tradycji i zwyczajów łowieckich.

W latach 1953 - 1975 gospodarka łowiecka w Kole ukierunkowana była jedynie na zwierzynę drobną - głównie zająca i kuropatwę. W związku z obfitością tych gatunków w naszych obwodach, Koło organizowało polowania dewizowe na kuropatwy oraz odłowy żywych zajęcy.

Wraz z biegiem lat, rozwojem rolnictwa i innych czynników środowiskowych, populacja zwierzyny stawała się coraz mniejsza. Zmieniło się również nasze podejście do gospodarki łowieckiej. Zwierzyna drobna została objęta programami ochronnymi, rozpoczęto systematyczne zasiedlanie obwodów łowieckich w kuropatwy, rozpoczęto wpuszczanie żywych bażantów w nasze łowiska (coroczne). Aby niniejsze prace przyniosły pożądany efekt, wzmożono redukcję drapieżników, szczególnie lisa.

Od lat dbamy o dzikie zwierzęta zamieszkujące nasze obwody, a dowody naszej pracy są zauważalne przez każdego, kto chce wybrać się na spacer po polnych lub leśnych terenach ziemi ostrowieckiej.
To właśnie praca i odpowiednia selekcja osobnicza prowadzona przez myśliwych KŁ "Jarząbek" poskutkowała wzrostem populacji jelenia szlachetnego w naszych obwodach. Myśliwi zrzeszeni w KŁ "Jarząbek" przez cały rok prowadzą gospodarkę łowiecką polegającą nie tylko na polowaniu, które w dzisiejszych czasach przedstawiane jest w negatywnym świetle jako obraz polskiego myśliwego. Całoroczna praca Koleżanek i Kolegów, która nie jest aż tak medialna, a która jest istotnym wsparciem dla dzikiej zwierzyny polega m.in na dokarmianiu i wzbogacaniu środowiska zwierząt dziko żyjących poprzez wykładanie soli, dzięki której zwierzyna pozyskuje niezbędne dla niej witaminy i minerały, budowie pasów zaporowych i poletek żerowych, które ułatwiają życie rolnikom. 

Namacalnym efektem tej pracy, są między innymi trofea łowieckie, na podstawie których możemy obserwować jakość wieńców u jeleni byków czy oceniać kondycje rogaczy na podstawie ich parostków. Trofea łowieckie są integralną częścią tradycji łowieckiej i swoistym zapisem historii myśliwych, którzy gospodarowali tymi terenami jeszcze przed nami. 

Gospodarka łowiecka, to także wsparcie rolników. Całorocznie wspieramy rolników i ich uprawy, terminowo i sumiennie podchodzimy do kwestii odszkodowań i szacowania szkód.

Od lat, głównym zadaniem myśliwych z naszego koła jest ochrona pól, szczególnie w okresach wiosennych i jesiennych, przed zwierzyną dziko żyjącą. Problem z roku na rok jest coraz większy, czego efektem są nocne dyżury na uprawach, zabezpieczane przez myśliwych, grodzenie upraw - finansowane z budżetu Koła, czy rozstawianie repelentów tj. zapachów odstraszających na uprawach narażonych na szkody. 

Współpracujemy z władzami lokalnymi i służbami leśnymi. Dokonywaliśmy nasadzeń i zalesień oraz budowaliśmy spiętrzenia wodne na ciekach leśnych. Myśliwy KŁ "Jarząbek" wielokrotnie uczestniczyli w akcji Sprzątanie Świata. Za naszą pracę zostaliśmy nagradzani przez władze okręgowe PZŁ w Kielcach za wzorową współpracę ze szkołami.

Myśliwi Koła Łowieckiego "Jarząbek" uczestniczą systematycznie w treningach i zawodach strzeleckich na szczeblu okręgowym. Jako Koło, byliśmy zaangażowani w budowę myśliwskiej strzelnicy w Starachowicach.

Stale współpracujemy z Kolegami z innych Kół Łowieckich na terenie naszego miasta i okolic. Dbamy o krzewienie kultury łowieckiej; języka i tradycji łowieckich. Nasze polowania zbiorowe zawsze przeprowadzane są z poszanowaniem tradycji i z szacunkiem do Zwierzyny.

Nowoprzyjęci myśliwi przechodzą tradycyjny chrzest i pasowanie myśliwskie, organizujemy uroczyste Polowania Hubertowskie (tradycyjnie z pogadanką o naszym Patronie św. Hubercie).

Myśliwi zrzeszeni w KŁ Jarząbek rok w rok obchodzą razem z Kolegami z KŁ "Dudek" wspólną wieczerzę wigilijną, organizowaną po tradycyjnym Polowaniu Wigilijnym.

W roku 2013 Koło Łowieckie "Jarząbek" zostało oznaczone przez Kapitułę Odznaczeń Naczelnej Rady Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej oraz Okręgową Radę Łowiecką Polskiego Związku Łowieckiego w Kielcach - Złotą Odznaką za Zasługi Dla Łowiectwa Kielecczyzny.

 

Często pokazujemy łowiectwo osobom nie związanym z tą piękną polską tradycją, organizując wystawy i bale myśliwskie w których udział biorą osoby z zewnątrz i ich rodziny.

Obecnie Koło Łowieckie nr 1 "Jarząbek" liczy 57 członków, w tym dwie Diany. Posiadamy wyszkolone psy myśliwskie oraz sygnalistów myśliwskich.

Dbamy o dobre imię Polskich Myśliwych i Polskiego Związku Łowieckiego

 

 Dziękujemy, że odwiedziłeś naszą stronę internetową, Darz Bór!

©2021 by Koło Łowieckie nr 1 "Jarząbek" w Ostrowcu Świętokrzyskim. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page